Jak ułatwić choremu jedzenie?

  • przy trudnościach w posługiwaniu się sztućcami – podajemy tylko łyżkę
  • jeżeli chory jest leżący należy ułożyć go w pozycji półleżącej podkładając coś pod głowę i łopatki lub przy możliwości elektrycznego łóżka ustawić w takiej pozycji
  • ułatwiającym spożycie posiłku w łóżku jest korzystanie ze stolika „ przyjaciela”

  • unikaj podawania jedzenia na kilku talerzach (np. oddzielnie surówka, chleb itp.).
  • aby ułatwić choremu spożywanie pokarmu, zamiast talerza płaskiego podaj głęboki.
  • kubeczek (nie szklanka) powinien mieć duże, wygodne do uchwycenia ucho.
  • jeśli osoba niesamodzielna nie potrafi pić powoli i krztusi się, korzystaj z kubeczka z lejkiem lub specjalną strzykawką
  • jeśli osoba ma trudności z odgryzaniem kęsów, pokrój na małe kawałki i poukładaj na talerzu lub dużej plastikowej tacy. Chory będzie miał wówczas możliwość samodzielnego jedzenia bez potrzeby używania sztućców.
  • posiłki powinny mieć odpowiednią temperaturę – nie mogą być lodowate (prosto z lodówki) ani zbyt gorące
  • osoba niesamodzielna nie może być zmuszana do szybkiego przyjmowania pokarmu, nie można go też karmić „na siłę”, gdy odmawia jedzenia

Z uwagi na małą ruchliwość chorych i często podeszły wiek – ich zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze, dlatego trzeba zadbać o właściwe porcje pokarmowe, odpowiednią konsystencję i liczbę posiłków w ciągu dnia.

Posiłki należy podawać regularnie – o tej samej porze. W diecie chorego powinny znaleźć się zarówno produkty białkowe (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), pieczywo (w tym także razowe), jak i jarzyny i owoce. Szczególną uwagę należy poświęcić doborowi rozmaitych warzyw, które są podstawowym źródłem witamin i soli mineralnych.

Pamiętaj !

Osoba, którą się opiekujesz musi otrzymać dwa litry płynu dziennie (wliczając w to zupy). Odwodnienie gwałtownie pogorszy jego stan. Bardzo trudną i niebezpieczną sytuacją jest moment, kiedy chory przestaje połykać podawany mu pokarm. Czasami pomaga wtedy delikatny masaż przedniej części szyi, wyzwalający ruchy połykania. Niekiedy jedynym wyjściem pozostaje karmienie przez sondę PEG.

Sonda żołądkowa PEG (perkutaneendoskopische Gastrostomie)

Sonda żołądkowa stosowana jest u osób mających duże problemy z przełykaniem pokarmów, u których karmienie nie jest już możliwe. Zakłada się ją w warunkach szpitalnych endoskopowo przez powłoki brzuszne jako bezpośrednie podłączenie do żołądka, dzięki czemu możliwe jest długoterminowe poza doustne odżywianie. Przez sondę PEG podawane są gotowe mieszanki odżywcze, płyny i leki. To lekarz prowadzący chorego decyduje o ilości otrzymywanych przez niego gotowych pokarmów i płynów.